Privátní síť 5G aneb jak být sám sobě operátorem
Kateřina Benešová
05. 11. 2024
Mobilní sítě 5. generace přinášejí kromě ostatních výhod i zcela nové možnosti zabezpečení komunikace a dat a umožňují také vytváření privátních sítí, s parametry přizpůsobenými konkrétním požadavkům na bezpečnost a výkon.
V létě roku 2020 bylo O2 prvním českým operátorem, který spustil veřejně dostupnou síť 5G. Prvních zhruba pět desítek vysílačů pokrývalo část Prahy a další vysílač byl spuštěn v Kolíně. Z technického hlediska byla síť 5G využívána pro datové přenosy, zatímco pro hlasové služby stále sloužila předchozí technologie 4G.
Technologický vývoj postupoval ve skocích a rychlost nabralo i budování nové sítě, takže už zkraje letošního roku Český telekomunikační úřad uváděl, že v České republice může nejnovější mobilní síť 5G využívat plných 96 % obyvatel. Díky takto vysokému pokrytí signálem 5G patří ČR v Evropě k nadprůměru, protože 100% pokrytí mají jen Kypr, Malta a Nizozemsko. O2 přitom dále posiluje celorepublikovou síť pro koncové uživatele a současně buduje privátní sítě 5G pro firmy, které na nové technologii oceňují především specifické vlastnosti z pohledu zabezpečení.
Jaké jsou výhody technologie 5G?
Mezi zásadní výhody 5G sítí patří především řádově vyšší přenosová rychlost dat, velmi malé zpoždění signálu mezi vysílačem a přijímačem (tzv. latence), vysoká prostupnost signálu překážkami a také velký dosah 5G na otevřeném prostranství. Nezanedbatelnou předností je rovněž možnost připojení opravdu značného množství zařízení k jedinému vysílači.
Technologie 5G navíc umožňuje vyčlenit pásmo pro privátní sítě, které splňují nejvyšší nároky z hlediska zabezpečení. Jedná se totiž o uzavřené sítě, do kterých se mohou přihlásit pouze autorizovaná zařízení. Datové přenosy jsou navíc automaticky šifrovány, stejně jako ve veřejné mobilní síti. Z pohledu firmy jsou tedy všechna zařízení neustále uvnitř vlastní, privátní sítě, a tedy vysoce zabezpečená.
„Ukazuje se, že rychlé a spolehlivé připojení přes mobilní síť 5G vede stále méně lidí k přepínání na veřejné, často velmi slabě zabezpečené - Wi-Fi sítě. Technologie sítí 5G navíc řeší i některé hrozby, se kterými se mohly potýkat sítě předchozích generací, například použitím asymetrické kryptografie a silného ověřování v rámci celého řetězce datové komunikace,“ říká Jakub Votava, ředitel architektury a rozvoje sítí v O2.
Co přinášejí 5G sítě firmám?
Podniky, které to myslí s digitalizací a automatizací svého provozu - a obecně s principy Průmyslu 4.0 opravdu vážně - potřebují bezpečné a spolehlivé připojení pro všechna svá zařízení. Typickým případem je nasazení autonomních dopravních prostředků, vyžadujících stabilní připojení s krátkou latencí, nebo robotizace výroby, která se neobejde bez spolehlivého připojení velkého množství senzorů, čidel a dalších zařízení, jež mohou být jak v klidu, tak i v neustálém pohybu. Právě pro takové scénáře jsou privátní sítě 5G daleko vhodnější než nasazení Wi-Fi či podobných síťových technologií s negarantovanou dostupností.
„Technologie 5G poskytuje velkou volnost v konfiguraci parametrů downloadu i uploadu nebo prioritizaci konkrétních zařízení či aplikací. Veřejná síť je v hlavních parametrech nastavena tak, aby vyhovovala velkému okruhu zákazníků. Tam kde to nestačí lze ale z vysílacího spektra sítí 5G vyčlenit frekvence pro privátní sítě, které mohou svými vlastnostmi přesně odpovídat požadavkům svých provozovatelů,“ vysvětluje Michal Hozák, manažer segmentu O2 na privátní sítě 5G.
A jaké parametry sítě potřebují podniky nejčastěji ovlivnit? Zatímco běžní uživatelé ocení především rychlost stahování dat do svých mobilních telefonů, v podnikovém prostředí je zásadní i rychlost uploadu, typicky při využívání cloudových služeb. Při výrobě s využitím robotů, provozování autonomních vozidel, obchodování na burze nebo v aplikacích využívajících virtuální realitu je zase klíčovým parametrem rychlost odezvy.
Všeobecně je pro podniky samozřejmě důležitá bezpečnost a spolehlivost připojení, nejlépe garantovaná formou SLA. A právě takové parametry může podniků poskytnout jejich vlastní, privátní síť 5G.
Cesta k privátní síti 5G
Podniky se dnes spoléhají hned na několik síťových technologií – bezpochyby se neobejdou bez mobilních telefonů (připojovaných přes VPN do podnikové sítě), rozhodně provozují Wi-Fi, kde je to možné spoléhají na kabelové rozvody ethernetu a stále častěji provozují i nějaká zařízení internetu věcí, která potřebují vlastní bezdrátovou síť. Všechny tyto technologie mají své výhody a nedostatky, ale především se o ně musí někdo starat – zajistit jejich správný provoz, dosah, zabezpečení a průběžnou správu. Ale co kdyby bylo možné nahradit vše jedinou sítí s centralizovanou správou?
„Privátní sítě 5G jsou natolik flexibilní, že mohou ve firmách nahradit kompletní škálu dnes používaných síťových technologií – a to v rámci jediné sítě s garantovanými parametry provozu a vysokou úrovní zabezpečení, která přímo vychází z podstaty provozu privátní sítě 5G v dedikovaném pásmu,“ popisuje Michal Hozák.
Ale zajímavé jsou i další výhody privátních sítí 5G oproti Wi-Fi:
- Vestavěné zabezpečení: Mobilní signál má v porovnání s Wi-Fi podstatně silnější šifrování a privátní síť 5G je už ze své podstaty chráněna díky nemožnosti připojení neautorizovaných zařízení. Bezpečnost lze dále posílit segmentací sítě a nastavením striktních pravidel datové komunikace. Díky tomu je možné oddělit síť pro připojení telefonů, tabletů a notebooků od sítě pro výrobní prostředky a pro každou síť pak nastavit mechanismy zabezpečení.
- Eliminace rušení: Díky provozu ve vyhrazeném pásmu je zcela vyloučeno rušení okolními sítěmi, na které Wi-Fi zásadně trpí. Úmyslné rušení signálu mobilní sítě je navíc nelegální a vyžaduje speciální technické prostředky, které se běžnou cestou nemohou dostat do nepovolaných rukou.
- Bezvýpadkový handover: Zatímco Wi-Fi sítě jsou určeny především pro připojení statických zařízení, mobilní sítě ve své architektuře počítají s pohybem připojených klientů. V případě zařízení připojených přes Wi-Fi jsou přechody mezi vysílači (tzv. handover) zásadním problémem, jelikož i milisekundové výpadky mohou způsobit zastavení klíčových autonomních technologií, vyžadujících nepřetržité připojení. Handover v mobilní síti oproti tomu probíhá zcela bez výpadku.
Z hlediska kontinuity provozu je klíčovou výhodou privátní sítě 5G oproti Wi-Fi garance dostupnosti na základě SLA.
„Bezpečnost komunikace v rámci privátní sítě 5G vychází z její architektury, kdy se všechna zařízení oprávněná připojit se k této síti neustále chovají jako při připojení přes VPN. Šifrovaný tunel následuje uživatele sítě i při roamingu ve veřejných sítích, kdy je datová komunikace jejich zařízení nepřetržitě chráněna stejně, jako když se fyzicky nacházejí v dosahu své privátní sítě 5G. Není přitom potřeba používat žádné dodatečné aplikace ani se přihlašovat k VPN,“ vysvětluje Michal Hozák zajímavou bezpečnostní výhodu privátní sítě 5G, která ušetří náklady na pořízení a správu vlastního řešení VPN.
Jedna síť vládne všem
Pokud se firma rozhodne pro vlastní privátní síť 5G od O2, může si zvolit ze dvou možností. První z nich je čistě „ostrovní“ řešení, kdy je v místě pokrytí nasazen rovněž řídicí systém a firma provozuje svoji privátní mobilní síť podobně jako mobilní operátor. To znamená, že spravuje svůj registr SIM karet i jednotlivá zařízení, která se do sítě připojují.
Druhá možnost představuje řízení sítě mobilním operátorem, což umožňuje používání koncových zařízení i mimo privátní síť.
V obou variantách lze privátní síť 5G využít pro všechny typy zařízení, jako jsou mobily, tablety, notebooky, zařízení internetu věcí (senzory, detektory a další zařízení), bezpečnostní kamery, autonomní vozidla, stroje a jakákoli další zařízení, která lze vybavit SIM kartou s podporou sítí 5G. Výhodou je centrální správa celé sítě, která pokryje veškeré potřeby v oblasti datové i hlasové komunikace a spolehlivě nahradí všechny ostatní síťové technologie.
Chcete si vlastní síť vyzkoušet?
Zavedení privátní 5G sítě je jistě pro každou organizaci velkým rozhodnutím, které je potřeba dobře zvážit. I proto nabízíme možnost otestovat si výhody O2 5G privátní sítě pomocí demo sady, která obsahuje řídicí systém, antény i sadu koncových prvků, jako jsou routery, senzory IoT, 5G telefony, tablety i kamery.
Privátní síť 5G pro BD Sensors
Jihomoravská firma BD SENSORS, světový lídr ve výrobě senzorů tlaku plynů a kapalin, nahradila nespolehlivou Wi-Fi síť privátní sítí 5G od O2.
Plynulý chod zajišťuje 27 malých výkonných vysílačů, které poskytují stabilní připojení o rychlosti 650 Mb/s s latencí nejvýše 12 milisekund . Do sítě jsou připojeny stovky zaměstnaneckých telefonů a tabletů, stejně jako měřidla a senzory používané ve výrobě. Počítá se i s připojením CNC strojů a výrobních robotů.
Mimo areál firmy se do privátní sítě 5G firmy BD SENSORS připojují také notebooky zaměstnanců v terénu a na home office, což řeší problém s možností napadení celé sítě prostřednictvím nedostatečně zabezpečené Wi-Fi. Řešení zahrnuje vlastní MPLS síť zabezpečenou před útoky zvenčí naším Next Generation Firewallem. Zjistěte více o privátní síti 5G pro BD SENSORS.
Co si z článku odnést
- 5G sítě nabízí bezpečné a spolehlivé připojení s vyšší přenosovou rychlostí dat, nízkou latencí, velkým dosahem na otevřeném prostranství i skvělou prostupností překážkami.
- Uzavřené privátní sítě umožňují přihlášení pouze autorizovaným zařízením a datové přenosy jsou automaticky šifrovány. Navíc jsou tyto sítě flexibilní, jejich rušení je eliminováno a tzv. handovery jsou zcela bez výpadku.
Kateřina Benešová
Marketingový specialista pro B2B
Byl pro vás článek užitečný?